Türkiye'de Öğretmen OlmakMilletleri kurtaran yalnız ve ancak öğretmenlerdir demiş Ulu Önder, tüm ileri görüşlülüğüne rağmen görememiş yetişen öğretmenlerin günü kurtarma gayesini… 
Kandile benzetmiş kimi de biz öğretmenleri, tüketirken kendimizi tüketmişiz tüm genç beyinleri… Harlanmamış ateşimiz. Ne ışık olabilmişiz, ne de kör karanlık. Ateş böceği misali, sessiz sedasız gün saymışız… 
Tanrı sanatıdır demiş öğretmenlik için Hz. Ali ve eklemiş; Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum…Hz. Ali’nin övgüsü de yetmedi bize. 
Diyojen, şerefle bahsetmiş hep bizlerden, fedakar ve değerli olduğumuz da söylenir çoğu zaman. Sanatkarızdır aynı zamanda, öyle derler. Geleceği şekillendiren mimarlar gibiyiz. Öyle miyiz? 
Socrates, dünyada yalnız öğretmenlerin eserlerine kıymet biçememiş, eserimiz ortada, değil mi?
Askerden çok güvenmişler bizlere, top tüfek de neymiş, fedakar, cefakar öğretmenler varsa, kazanılamayacak savaş mı var? Sahi kazandık, değil mi? 
Tüm bunlara eklemiş Almanlar, ‘ Öğretmen nasılsa sınıfı da öyledir.’
Kime sorsan bu camiada küsmüştür birilerine. Kimi idarecisine, kimi müfettişine, kimi velisine, kimi siyasetçisine. Bildiğim kadarıyla uzaylıların varlığı halihazırda teoriden öteye geçememiş bir durum. Öyleyse bu küstüğümüz idareciler, müfettişler, veliler, siyasetçiler, uzaydan gelmediler. Vakti zamanında bizim ellerimizdeydiler. Görüp keşfedemedik hiçbirini. Hesap edemedik. Hep çocuk kalacaklar zannettik. Sümüklü Ali, Pasaklı Ahmet, Cadaloz Ayşe, Yaramaz Mehmet… Büyüdüler. Sümüklü Ali idareci oldu, gösterdiğin saygıyı gördün, Pasaklı Ahmet müfettiş oldu, örnek olduğun gibi örnek oldu, Cadaloz Ayşe evlendi, iki çocuğu oldu, yetiştirdiğin gibi yetiştirdi onları, Yaramaz Mehmet siyasetçi oldu, verdiğin değeri verdi. 
Şimdi. Benim vicdanım rahat diyebiliyorsan ne mutlu. Tenzih ederim seni. Tüm suç mu bizim? 
Evet. ‘Çileği hıyar gibi yetiştirmemizi isteyenleri de biz yetiştirdik’. 
“ Ben insanlara muallim olarak gönderildim” Hz. Muhammed (S.A.V). 

Saygıyla kalın…

Yorumlar

Yorum Gönder