Verimli Bir Yaz Tatili İçin Ne Yapmalı?

Yaz tatili; hem eğitimciler hem de öğrenciler için iple çekilesi, sürece uzun, görece kısa, çabuk geçen sayılı günler toplamıdır. Bu günler yaz mevsimi içerisine denk gelmesi nedeniyledir ki bu ismi almıştır.
Bütün yıl rüşvet alarak ödev yapan çocuklar için yaz tatili bilgisayar başında geçirilecek uzun saatlerde, çar kasma, elmas toplama, level atlama veya pes turnuvaları demek.
Rüşvet vermeyip otoritesini konuşturan kahraman anne-babalarımız var ki onların çocukları için yaz tatili ekstra test kitapları, 100 ile geçemediği dersler için özel ders seansları, yeni sezon hazırlık kampları vs. demek.
Ne öyle olsun ne de böyle diyorsanız “onlar” için birkaç önerim var.
1-Gençlik Merkezleri Kampları
Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde bulunan ve son yıllarda sayıları gittikçe artan gençlik merkezleri, yaz tatilini verimli geçirmek için çocuklar ve gençler için önemli bir fırsat. Faaliyetlerin tamamen ücretsiz olması fırsat eşitliği açısından takdir edilesi bir durum... Kamplar genellikle başka illerde gerçekleştiriliyor. Kamplarda gerek fiziksel olsun gerek sosyal olsun birçok etkinlik gerçekleştiriliyor. Gençlerimizin sosyalleşmesi, yeni arkadaşlar edinmesi, yeni şehirler görmesi ve farklı kültürlerle etkileşim içerisinde olması adına kaçırılmayacak bir fırsat diyebiliriz. Adının kamp olması sizi yanıltmasın. Sadece arazide çadır kurulan kamplar olarak düşünmeyin.
2-Yaz Kuran Kursları
Özellikle dini hassasiyete sahip olan aileler zaten çocuklarını yaz Kuran kurslarına gönderiyorlar. Bu noktada tercih genellikle mahalle camii bünyesindeki kurs oluyor. Çocuğu ilkokula başlarken günlerce araştırma yapan, iyi öğretmen arayışına giren aileler aynı hassasiyeti söz konusu yaz Kuran kursları olunca göstermiyor ve eldeki ile yetinmeyi tercih ediyor. Kuran eğitimi verecek olan kişinin yalnız dini bilgisine değil pedagojik becerilerine de dikkat etmek gerekmektedir. Aksi halde dinini öğrensin diye gönderdiğiniz kurstan dinine karşı sayısız ön yargı ile dönmesine neden olabilirsiniz. Her zaman en sevdiğiniz ders en sevdiğiniz öğretmenin dersi olmuştur. Kimse dersi sevdiği için öğretmeni sevmez, öğretmeni sevdiği için dersi sever. Bunun dışında birbirinden ayırmak yanlış olsa da yalnızca din eğitimi yönü ile ön plana çıkan değil ahlaki değerlerin kazandırılması için de faaliyetleri olan bir kurs bulmanız yine çocuğunuzun, sizin ve ülkemizin faydasına olacaktır.
3-Doğa Ve Su Sporları
Yaz tatilleri çocuklar için dil eğitimi veya LYS, YGS, TEOG vb. sınavlara hazırlanmak için ideal bir dönem değildir. Yaz mevsimi kuşkusuz doğanın en hareketli olduğu dönemdir. Dışarıda hayat akıp giderken çocuğu bir dershaneye kapatıp ders çalışmasını beklemek vicdansızlıktır. Çocukların üç mevsimi okulda geçirdiğini düşünecek olursak ellerinde kalan son mevsimi de alıp yerine test kitaplarını veriyorsanız ilerisi için şimdiden kendinize bir huzur evi bakmanızı öneririm.
Bunun yerine mevsimin karakterine uygun yüzme, kano, kürek, rafting, dağcılık gibi sportif faaliyetlere yönlendirebilirsiniz. Bu dönem bence salon sporları için de pek uygun bir zaman dilimi değildir.
4-Köy Seyahati
Her ne kadar pek de faaliyet gibi görünmese de bir çocuğun tatilini en verimli ve en güvenli şekilde geçirebileceği yer “varsa” köyünüzdür. Dedesi ve ninesi ile zaman geçirerek her zaman çocuk ya da genç olmayacağını görüp vaktini daha verimli işlerle geçirmeyi öğrenebilir. Onların tecrübelerini kendine rehber edinebilir. Doğa ve hayvan sevgisi pekişir. Toprakla vakit geçirebilir, tarımsal faaliyetlerin zorluğunu görerek israf etmemesi gerektiğini fark edebilir. Kısa bir süreliğine de olsa organik beslenir. Gelenek ve göreneklerinden uzak kalmamış olur. Yöresine ait halk oyunlarını öğrenme fırsatı bulur (Karadenizlilerin bile büyük şehirlerde horon kurslarına gitmeye başladığını düşünecek olursak bu kazanımın pek de hafife alınmaması gerektiğini görürüz.).
Sağlayacağı faydalar saymakla bitmez. Önemli bir alternatif olarak bu da aklınızda bulunsun.
5-Bir İşte Çalışmak
Çocuklarının bir dediğinin iki etmeyen, yemeyip yediren, içmeyip içiren, giymeyip giydiren bir anne-babaya evrilme sürecimize ters olsa da bir çocuğun ya da gencin (kendi fiziksel ihtiyaçlarını karşılayabilen, sosyal becerileri yüksek, fiziki olarak yeterli) yaz tatilini çalışarak geçirmesi hem kendi adına hem de ülke adına önemli bir kazanımdır.
Mezuniyetin ardından işsiz kalma potansiyelinin bir hayli yüksek olduğu bir ülkede hayatının kısa bir döneminde de olsa çalışmış olması önemli bir konudur. Bir yakınınızın yanında ya da varsa kendi iş yerinizde herhangi bir pozitif ayrımcılık yapılmadan çalışması ve çalıştığının karşılığını maddi (nakdi) olarak alması paranın kolay kazanılmadığını öğrenmesi için birebirdir. Kim bilir, yeterince harçlık biriktirip kendisine iyi bir cep telefonu almak isteyebilir. Zaten iyi bir cep telefonu varsa ve daha birçok iyi şeye sahipse bu konuda istekli olmayabilir. Neyse ki siz varsınız. Umarım yüz yıl yaşarsınız.
Benzeri faaliyetlerin sayısı artırılabilir. Çocuğunuza en uygun olan faaliyeti bulmakta zorlanabilirsiniz. Bunun için de birkaç önerim var. Bunlardan en önemlisi güvenlik, güvende olduğuna emin olduğunuz bir yerde çocuğunuzun fiziksel, sosyal ve psikolojik hazırbulunuşluğunu da dikkate alarak, ilgili ve istekli olduğu faaliyetlere yönlendirebilirsiniz.

Hepinize mutlu tatiller.

Yorumlar