Uzaktan Eğitim Aracı Olarak Sanal Sınıflar: Google Classroom

Salgın döneminde öğretmenler için öğrencileri ile sürekli iletişimde kalmak çok önemli. Ancak özellikle küçük yaşlardaki çocuklar ile Whatsapp, Telegram vb. iletişim araçlarını kullanarak bağlantı kurmaya çalışmak  hem veliler için ekstra maddi külfet hem de farklı zararlı sonuçları doğurma ihtimali yüksek uygulamalar.

İçinden geçtiğimiz şu süreçte hem öğretmenlerin öğrencileri ile iletişim kurmalarına hem de öğrencilerin kendi aralarında iletişim kurmalarına imkan tanıyan birçok sanal sınıf uygulaması mevcut. Kendimce kullanımını daha kolay bulduğum ve daha güvenli olduğunu düşündüğüm bir uygulamadan bahsedeceğim; Google Classroom.

Uygulama bir Google hesabı ile (Gmail) çabucak giriş yapabileceğiniz tamamen ücretsiz olan bir uygulama olarak bence ön plana çıkıyor. Birden çok sınıf oluşturma imkanı taşıması nedeniyle de gerek sınıf öğretmenlerince gerekse branş öğretmenlerince rahatlıkla kullanılabilecek bir yapıda bulunuyor.
Sanal sınıfınızı adlandırdıktan sonra sistemin sizin için ürettiği davet bağlantısını ya da sınıf kodunu öğrencilerinizle paylaşmanız yeterli. Öğrenciler birkaç saniye içerisinde sanal sınıfınıza giriş yapabileceklerdir.

Sınıfınızı oluşturduktan sonra popüler sosyal medya uygulamalarında olduğu gibi "akış" üzerinde anlık tartışmalar başlatabilir, hızlıca görsel, yazı veya ses dosyaları paylaşabilirsiniz. Öğrencileriniz de bu şekilde arkadaşları ile "herkese açık" olarak iletişim kurabilir."Sınıf Çalışmaları" bölümünden öğrencilerinize çeşitli formlarda içerikler gönderebilir, öğrencilerinizin çevrimiçi olarak bunları yapmasını sağlayabilir ve yine çevrimiçi olarak onlara dönütlerinizi ulaştırabilirsiniz.
Sağladığı tüm bu avantajlar dikkate alındığında Google Classroom'un öğretmenler/eğitimciler için hem ekonomik, hem kullanışlı hem de güvenli olduğunu düşünüyorum.
Herkese iyi çalışmalar dilerim.


Yorumlar